36
Image Detail

2-3-90-دکتر سماوات -متخصص قلب و عروق- بیماری های قلبی PDF چاپ پست الکترونیکی

خانم دکتر طاهره ی سماوات 90/3/2
متخصص قلب و عروق
سوال – در مورد اهمیت بیماری قلب توضیحاتی بفرمایید .
پاسخ – امروزه بیماری هایی که شایع است و عمدتا خانم ها را درگیر می کند بیماری عروق کرونِر است . ما قبلا بیماری روماتیسم قلبی که ناشی از گلو درد چرکی بود خیلی شایع داشتیم بخصوص یک نوع تنگی دریچه ی میترال که در اثر گلودرد چرکی برای خانمها عارض می شد ودر خانم ها شایع از آقایان بود . امروزه با توجه به شبکه ی بهداشتی درمانی که از روستا شروع کرده ایم و به شهرها رسیده ایم ، این بیماری کنترل شده است و بسیار کم شده است و امروز شما بندرت این بیماری را ببینید . حتی ما در روستا هم این بیماری را کنترل کرده ایم . برای بیماریهای مادرزادی هم از نظر ژنتیکی تمهیداتی آماده شده است که در آینده آنها را هم کمتر خواهیم داشت . بعضی از انواع آنها مثل نقص بین دیواره ی دهلیز در خانم ها خیلی شایع است و علائم آن در سن بلوغ ظاهر می شود . این هم بیماری خیلی شدیدی نیست و قابل درمان است . بخصوص با عمل جراحی که انجام می دهند ، فرد مثل یک انسان عادی می شود . دغدغه ی امروزه ی ما بیمارهای عروق کرونر است . یعنی عروق تغذیه کننده ی ماهیچه ی قلب که در مردان و زنان شایع شده است ولی در زنان بیشتر از مردان دیده می شود . زیرا توجه خانم ها به خودشان کمتر است . بخصوص در کشور ما که خانم نقش محوری در خانواده را دارد و توجه اش به افراد خانواده است و کمتر به خودش توجه دارد . عوارض این بیماری در خانمها خیلی آسیب زننده است . ما در هر سنی می توانیم این بیماری را داشته باشیم . این بیماری از کودکی شکل می گیرد . رسوب چربی ها در جداره ی رگ ها از اوایل کودکی و بسته به سبک زندگی ما شکل می گیرد . در خانم ها در سن یائسگی باید انتظار داشته باشیم که این بیماری بارز بشود و شیوع آن هم بیشتر بشود . هورمون استروژن که یک هورمون زنانه است و محافظت کننده ی بیماری عروق کرونر است . امروزه این هورمون برای جلوگیری از عروق کرونر به خانم ها تجویز نمی شود . زیرا دیده اند که این هورمون با بعضی از سرطان ها ارتباط دارد . بعد از یائسگی باید با روش های دیگری از بیماری عروق کرونر پیشگیری کنیم . بعضی از خانم ها دوره ی یائسگی شان پایین تر از پنجاه سالگی است و متوسط یائسگی در پنجاه سالگی است . در کشور ما آمار نشان داده شده که از سن 35 سالگی عوامل خطر مثل فشار خون و دیابت در خانمها افزایش پیدا می کند.
سوال – عواملی که باعث بیماری عروق کرونر می شود را توضیح بدهید
پاسخ – عوامل متعددی وجود دارد . بعضی از آنها قابل کنترل هستند و بعضی از آنها قابل کنترل نیستند . مثل سن . ما نمی توانیم روی سن تاثیر بگذاریم و آنرا متوقف بکنیم . هر چه ین بالاتر برود خطر عروق کرونر افزایش پیدا می کند و عامل خای خطر آن مثل فشار خون و دیابت افزایش پیدا می کنند . سابقه ی خانوادگی . مثلا ممکن است که در خانواده ای بیماری عروق کرونر زود رس وجود داشته باشد و در سنین پایین تر از معمول دیده می شود . این یک عامل خطر اجتناب ناپذیر است و ما نمی توانیم روی آن تاثیری داشته باشیم اگر چه با تغییر سبک زندگی و مراعات عوامل خطر می توانیم روی این عامل خطر هم تاثیر داشته باشیم ولی روی این عامل تاثیر مستقیمی نداریم . فشار خون بالا ، چاقی ، دیابت ، اختلالات چربی خون ، تغذیه ی نامناسب و کم تحرکی که می تواند زمینه ی مساعد خیلی از این عوامل خطر باشد . مصرف دخانیات هم می تواند زمینه ی این عوامل خطر باشد . در کشور ما خانم ها کمتر از دخانیات مصرف می کنند و امیدوار هستم که همان تعداد2 درصدی هم که استفاده می کنند ، استفاده نکنند . چون خانم ها نقش کلیدی دارند و می توانند فرزندان و شوهرشان را سیگاری کنند یا ترک سیگار در شوهرشان را به تعویق بیندازند یا ناممکن کنند ، حتما لازم است که خانم ها نقش خودشان را بینند و هرگز سراغ سیگار نروند . یکی دیگر از عوامل خطر استرس های روحی و اجتماعی است . خانم ها چون شاغل شده اند هم استرس های محیط کار را دارند و هم استرس های خانه و دغدغه های مالی را هم دارند .
سوال – در مورد عوامل خطر مثل تغذیه ی نامناسب توضیحات بیشتری بدهید .
پاسخ – یکسری از مواد غذایی است که تاثیر بد دارد و یکسری از مواد غذایی تاثیر خوب دارد . اگر ما مواد غذایی که چربی بد دارد مثل چربی اشباع و چربی که ترانس بالا دارد را استفاده کنیم باعث می شود که ما زودتر به بیماری عروق کرونر دچار بشویم . مصرف زیاد غذا که باعث می شود کالری زیادی داشته باشیم می تواند باعث چاقی بشود و چاقی باعث فشارخون و دیابت بشود و اینها باعث بیماری عروق کرونر بشود . مصرف نکردن بعضی از مواد که خیلی مفید هستند مثل انواع سبزیجات یا میوه ها که خودشان پیشگیری کننده از بیماری عروق کرونر هستند . مثلا این مواد می توانند میزان چربی ها را کنترل کنند . چون سبزیجات فیبر دارد و فیبر چربی به اندازه را جذب می کند و اضافه ی آنرا دفع می کند . مثلا آنتی اکسیدان ها موادی هستند که مفید می باشند و باعث می شوند که چربی های بد که در رگها رسوب می کنند از بین بروند . این آنتی اکسیدان در میوه جات و سبزیجات به وفور دیده می شود . توصیه می شود که از اینها استفاده بشود زیرا به این شکل از بیماری عروق کرونر جلوگیری می کند .
سوال – یک شمائی را از بیماری عروق کرونر توضیح دهید .
پاسخ – رسوب چربی ها در جداره ی رگها از کودکی شروع می شود و این به تغذیه ی نامناسب و تحرک کم بستگی دارد . امروزه ما می گوییم که باید با شیوع زیاد چاقی در بچه ها مبارزه کنیم . زیرا چاقی ناشی از یک تغذیه ی نامناسب است . اگر این تغذیه ینامناسب ادامه پیدا کند در واقع ما با بچه های مان دشمنی می کنیم و باعث می شود که چربی ها به آرامی مثل موریانه رگ را خراب می کنند . و در سن چهل سالگی این قدراین رگ گرفته می شود یعنی این قدر رسوبات زیاد می شود و تغییراتی به علت سن در جداره ی رگ روی می دهد و ما حتی رسوب کلسیم هم داریم یا سلول های مخصوص دفاعی هم هستند که در آنجا چربی ها را می بلعند و این باعث می شود که یک ضایعه ای در رگ تشکیل بشود و فضای رگ را اشغال می کند و بعد رگ را تنگ می کند . وقتی رگ تنگ می شود خونرسانی از قلب کم می شود و وقتی شما در زمان فعالیت احتیاج به خونرسانی بیشتری دارید و خونرسانی خوب انجام نمی شود . این کم رسانی خون را قلب به شکل دردی در قفسه ی سینه نشان داده می دهد. گاهی این ضایعات بدخیم هستند . زیرا سطح آنها خیلی ناصاف است و خیلی راحت پاره می شوند . مثلا اگر کار سنگینی بکنند یا استرس به آنها وارد بشود ممکن است که سطح رگ پاره بشود و یک لخته ی خون در محل تشکیل بشود و رگ کاملا بسته بشود .در این موقع ممکن است یک سکته ی قلبی کوچک یا بزرگ اتفاق بیفتد . بعد عوارض نارسائی قلب بوجود می آید که درمان های آن پر هزینه و پُر درد سر است .
سوال – آماری در مورد بیماری کرونر قلبی بفرمایید .
پاسخ – من قبل از آن نقش خانم ها را در تهیه غذا مطرح می کنم . تهیه و پخت غذا بعهده ی خانم ها است . بنابراین در تهیه ی مواد غذایی خیلی نقش دارند و لذا باید در این زمینه دقت بکنند . می توانند پخت غذا را طوری هدایت کنند که بیشتر از غذاهای سرخ نشده است یا کم چرب و کم نمک است استفاده بکنند تا به سلامت خانواده کمک بکنند .
غالب عوامل خطری که من نام بردم درصدش در خانم ها خیلی بالاتر از آقایان است . مثلا در مورد فشار خون باید گفت که تعداد خانم ها کمی از آقایان کمتر است ولی در سن 45 تا 54 سالگی بالاتر می رود . فشار خون در زنان 17/1 درصد است ولی در این سنین می شود 42/6 درصد ولی همین آمار بدون در نظر گرفتن سن در بین مردان 17/6 درصد است و در سن 45 تا 54 سالگی 34/2 درصد است . قند خون در زنان 10 درسد است و در مردان 9/4 درصد است . کلسترول در خانم ها 36/3 درصد است و در آقایان 29/6 درصد است . چاقی و اضافه وزن در خانمها 51/8 درصد است و در آقایان 40/4 درصد است . چاقی که بی ام آی بالای سی باشد در خانم ها 22/4 در آقایان 11/2 درصد است . می بینیم که در خانم ها بسته به شرایط خاص خودشان ، عوامل خطر بالاتر از آقایان است . ما هم توجه مسئولین و هم توجه خانم ها را به خودشان جلب می کنیم که باید روی عوامل خطر کار کنیم تا آنها کاهش پیدا کنند .
سوال – امکان دارد که کسی بیماری عروق کرونر داشته باشد ولی هیچ علامت یا علائم خاصی نداشته باشد ؟
پاسخ – 25 درصد افرادی که سکته ی قلبی می کنند هیچ علامتی ندارند یعنی اولین علامت آنها سکته ی قلبی است . بخاطر همین توصیه می شود که قبلا از اینکه بیماری خودش را ظاهر کند به پزشک مراجعه کنیم و خودمان را چک بکنیم . ما می گوییم از سن سی سال به بالا خودشان را از لحاظ عوامل خطر چک بکنند . و باید هر سه سال یک بار این چک کردن تکرار بشود . فشار خون و چربی ها باید چک بشوند . برحسب جوابی که ما از آزمایشات داریم ، فاصله ی زمانی که باید مراجعه ی مجدد بشود را تعیین می کنیم . اگر افراد فشار خون نداشته باشند ما هر سه سال آنها را چک می کنیم . اگر فشار خون داشته باشند هر سه ماه یکبار باید چک بشوند . اگر اختلال در چربی خون نداشته باشند هر پنج سال یک بار چک می شوند .
سوال – چهار سال قبل بعلت سکته دچار ضعیفی ماهیچه ی قلب شده ام . آیا ا مکان دارد که با درمان دارویی ماهیچه ی قلبشان که ضعیف شده به حالت اول برگردد ؟
پاسخ – متاسفانه وقتی سکته ی قلبی اتفاق می افتد عضله ی قلب می میرد و بخاطر همین است که تلاش می کنیم این اتفاق نیفتد . اگر بعلت سکته ی قلبی ، قلب خیلی نارسا شده باشد و دارو نتواند علائم فرد را بهبود ببخشد ، یکی از راههای آن پیوند قلب است . در کشور ما این پیوند موفقیت آمیز بوده است ولی درمان بسیار سختی است . یک شرایط خاصی می خواهد و هزینه های آن خیلی گران است . بنابراین ما باید از آن پیشگیری کنیم .
سوال – من 36 سال دارم و هر وقت که می خوابم و می نشینم دچار تپش قلب می شوم . آیا نشانه ی بیماری قلبی است ؟
پاسخ – عوامل دیگری هم در تپش قلب دخالت دارند . مثلا پرکاری تیروئید و اضطراب . ایشان باید حتما به پزشک مراجعه کنند تا بررسی بشوند و علت آنرا بفهمند تا اگر علل قلبی دارند زودتر مداوا بشوند .
سوال – آیا زایمان طبیعی سخت می تواند باعث تشدید پرولابس دریچه ی میترال بشود ؟
پاسخ – خیر ارتباطی ندارد .
سوال – آیا بیماری آریتمی قلبی زیر 30سال شیوع دارد ؟
پاسخ – خیر شیوع ندارد . معمولا آریتمی ها در یک زمینه های خاصی ایجاد می شوند . اگر کسی آریتمی یعنی نامنظمی قلب دارد که انواع مختلفی هم دارد باید روشن بشود . باید حتما به پزشک مراجعه بشود که از چه دسته آریتمی های ، بی خطر یا با خطر هستند و اینها هم قابل درمان هستند .
سوال – آیا تنگی نفس همراه با ضربان قلب بالای صد ، دلیلی بر بیماری قلبی است ؟
پاسخ – اگر ما در فعالیت تنگی نفس داشته باشیم حتما باید به پزشک مراجعه کنیم تا علت تنگی نفس مشخص بشود . یکی از علائم بیماری های قلبی ، تنگی نفس در فعالیت است . ممکن است که ما بیماری ریوی داشته باشیم و تنگی نفس هم داشته باشیم حتی بعلت بیماری ریوی ممکن است که تپش قلب هم پیدا بکنیم . زیرا قلب تلاش می کند که اکسیژن رسانی کافی به تمام اندامها و اعضای بدن داشته باشد بخاطر همین فعالیت هایش بیشتر می شود . حتما باید علت مشخص بشود .
سوال – مادر من 60 سال سن دارند . جند سال پیش آنژوگرافی کردند گفتند که سه تا از رگ های قلبشان 30 د رصد بسته است و از آن موقع آسپرین و پروپرانول مصرف می کنند . از هفت سال پیش دیگر پیگیری خاصی نکرده اند بشوند ؟ بعضی وقتها دردهایی در پشت قفسه ی سینه دارند معمولا وقتی استرس دارند این دردها بیشتر می شود . خواب شان خیلی کم است . آیا الان نیاز هست که آنژوگرافی انجام بدهند ؟
پاسخ – ایشان چون ضایعه ای داشته اند به هر حال رگ هایشان بیمار است ولی می توانند از پیشرفت این ضایعات جلوگیری کنند با تغییر شیوه ی زندگی ، تغذیه ی مناسب داشتن فعالیت بدنی . آسپرین داروی مناسبی بوده که برای ایشان تجویز شده است . دردهایی که بعد از فعالیت و در زمان استراحت ایجاد می شود و بیشتر از ده دقیقه طول می کشد و قابل تحمل است ، اینها دردهای نگران کننده نیست و ربطی به قلبشان ندارد . لزومی ندارد که ما ایشان را دوباره آنژوگرافی کنیم . ما می توانیم از روش های دیگر درمان استفاده بکنیم و ببینیم که ضایعاتی که داشته اند پیشرفت کرده است یا نه و اگر نشانه هایی از پیشرفت ضایعات پبدا کردیم می توانیم آنژوگرافی کنیم و اقدامات خاص را انجام بدهیم . در مورد بی خوابی هم با پزشک درمان بگذارند . بنظر من اگر ایشان روزی نیم ساعت پیاده روی منظم داشته باشند این اختلال خواب هم رفع می شود .
سوال – سایر علائم بیمارهای عروقی کرونر را توضیح بفرمایید .
پاسخ – علامتی که ما در این بیماری داریم درد قفسه ی سینه است . خانم ها بخاطر دردهای قفسه ی سینه خیلی مراجعه می کنند . ولی خیلی اوقات خانم هایی که سکته قلبی کرده اند با درد قفسه ی سینه مراجعه نمی کنند . بیشتر با درد شکمی ، تهوع و استفراغ یا بصورت خستگی و ضعف مراجعه می کنند . منظور از دردهای شکمی دردهایی است که بین ناف و سردل می باشد . بخصوص اگر این درد ها با فعالیت ایجاد بشود . مثلا فرد دارد راه می رود و احساس می کند که ناحیه ی سردل او درد گرفته است ، این فرد حتما باید به پزشک مراجعه کند و آنرا به حساب دردهای گوارشی نگذارند . دردهای قفسه ی سینه ، زیر جناغ سینه احساس می شود و دردی است که همراه با فعالیت شروع می شود ، با استراحت بهبود پیدا می کند و کسانی که بیمار هستند با گذاشتن قرص های زیر زبانی بهبود پیدا می کند . اگر ما چنین دردهایی داشتیم حتما باید با پزشک در میان بگذاریم . معمولا این درد ها به دست و شانه ی چپ انتشار پیدا می کند وممکن است که به دو طرف گلو انتشار پیدا کند .خیلی از افراد فک تحتانی شان در می گیرد و فکر می کنند که مشکل دندانپزشکی دارند . اگر چنین دردی را احساس کنند حتما به پزشک مراجعه کنند . ممکن است درد بین قفسه ی صدری و بین دو کتف احساس بشود . در سنین بالا این بیماری می می تواند بصورت اختلالات رفتاری بروز کند . اگر در سنین بالا دیدید که یک خانم یا آقایی اختلال رفتاری پیدا کرد ، حتما او را از نظر قلبی هم چک کنید. بعضی ها ممکن است که هنگام راه رفتن فقط مچ دستشان درد بگیرد و این ممکن است از علائم این بیماری باشد . بعضی ها دردهای مفصلی دارند و در شانه و دستشان درد دارند . اگر با راه رفتن این درد تشدید شد یا اخیرا این تشدید شده است ، حتما به پزشک مراجعه کنند . یکی دیگر از علائم این بیماری تنگی نفس است که خیلی مهم است . بعضی ها ممکن است که بطور ناگهانی تپش قلب پیدا کنند . مخصوصا در افراد میان سال ،اگر این اتفاق افتد حتما به پزشک مراجعه کنند تا بررسی بشوند .
سوال – دختر من 16 ساله است و از درد شدید دست شکایت دارد . برای ایشان اکوی قلب انجام داده ایم و مشخص شده است که او شُلی دریچه ی میترال دارد . آیا این در آینده برای بارداری و زایمان ایشان مشکلی ایجاد می کند ؟
پاسخ – البته من نمی دانم شلی دریچه ی میترال یا پرولابس چقدر بوده است . اگر افتادگی دریچه شدید نباشد و همرا با ضخامت و نارسائی دریچه همراه نباشد ، این مشکلی برای ایشان ایجاد نخواهد کرد . اگر ایشان این علائم را هم داشته باشد برای زایمان شان کار خاصی لازم نیست حتی اگر نارسائی داشته باشند . فقط باید تحت نظر باشند و اکوی ایشان تکرار می شود که اگر نارسائی پیشرفت کرد متوجه ی آن بشوند . ما قبلا برای آندوکاردی یکسری آنتی بیوتیک می دادیم که امروزه با آن موافق نیستند و توصیه نمی شود . این مشکل روی زایمان ایشان تاثیری ندارد .
سوال – من شُلی دریچه ی قلب دارم . چند وقتی است که وقتی حرکت می کنم یا پیاده روی می کنم قفسه ی سینه ام درد می گیرد واین درد تا ناحیه ی زیر دستها و بغلم کشیده می شود . بعضی از شبها هم حالت دلهره دارم و احساس می کنم که نفسم دارد می گیرد . دکتر گفته که چربی بالایی دارم و التهاب دارم . سن چهل سال است . فشار خون ندارم . لطفا من را راهنمایی کنید .
پاسخ – پرولابس دریچه ی میترال ، این دردهایی که این خانم ذکر کردند نمی دهد . ممکن است که گاهی یک دردهای مبهمی در سینه احساس بشود البته در پرولابس های شدید ولی خود پرولابس دردی به این شکل نمی دهد . با توجه به اینکه این خانم چهل ساله هستند و هیچ عامل خطری مثل دیابت یا فشارخون ندارند بعید است که بیماری عروق کرونر داشته باشند . توصیه ی من این است که از نظر عروق کرونر هم بررسی بشوند .
سوال – در مورد تشخیص و درمان بیماری کرونر توضیحاتی بدهید .
پاسخ – اگر ما یکی از عوامل خطر را داریم حتما به پزشک مراجعه کنیم . حتما تصمیم بگیرند که اگر روش زندگی شان منطقی نیست کنار بگذارند و روش هایی را انتخاب بکنند که بتوانند این عوامل خطر را در خودشان کم بکنند . اگر درد قفسه ی سینه یا یک چنین مشکلاتی دارند حتما با پزشک مشورت بکنند . یکی از روش های تشخیصی اکوکاردیوگرافی است . این روشی است که دریچه ها و علمکرد قلب را بررسی می کند . اگر هر کدام از این ها اختلال داشته باشد ، پزشک روش دیگر را به شما پیشنهاد می کنند . پزشک ممکن است که تست ورزش را به شما پیشنهاد بکند . برای تشخیص بیماری عروق کرونر اسکن قلب است . سی پیو آنژوگرافی می تواند تمام عروق قلب را به ما نشان بدهد . در نهایت هم آنژوگرافی است که اگر رگی گرفته باشد مشخص می شود و آنرا آنژوپلاستی می کنند . ابتدا با بالن آن قسمت تنگ را باز می کنند وبعد اگر لازم باشد یک فنر در آنجا قرار می دهند که این باز بماند . حتما داروهایی که به آنها تجویز می شود استفاده بکنند . خانم ها در کنترل دیابت و فشارخون شان خیلی خیلی ناموفق تر از آقایان هستند . بهتر است که خانم ها روی دیابت و فشارخون دقت کنند و اگر این بیماری ها را دارند ، داروهایشان را با دقت مصرف کنند . بازتوانی قلب به آنها خیلی کمک می کند . پیش پزشک بروند و پزشک آنها را به سرویس هایی که این کار را انجام می دهند ارجاء بدهند . آخرین درمان ، درمان جراحی باز است که امروزه کمتر انجام می شود . ولی آن هم یک روش درمانی خوب است .

 


27863000 تلفن
30000314 پیام کوتاه
صفحه  740
سلامت باشید در پیام نما
صفحه 742
اسامی کارشناسان برنامه


مطالب مفید