21
Image Detail

90-3-9-دکتر اسلامی- فوق تخصص قلب و عروق PDF چاپ پست الکترونیکی

آقای دکتر مسعود اسلامی 90/3/9
فوق تخصص قلب و عروق و استاد دانشگاه علوم پزشکی
سوال – در مورد روش های نوین پیشگیری بیماریهای قلب و عورق توضیحاتی بفرمایید .
پاسخ – در مورد پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی غیر از نکاتی که از قبل گفته شده که بایستی همه رعایت بکنند مثل عدم استعمال دخانیات ، رعایت رژیم غذایی ، ورزش منظم و درمان فشارخون ،به غیر از اینها چیزهایی که جدید است و در قرن اخیر مطرح شده و تاکید شده است من روی آنها بحث می کنم که برای بینندگان بیشتر مفید باشد . یکی استفاده از قرص های ضدچربی است . خیلی از بیماران در ایران در مقابل خوردن داروهای ضدچربی مقاومت می کنند . و خیلی نگران هستند که این داروها را مصرف کنند زیرا می گویند که فلان دوست مان گفته که ممکن است که روی کبد اثر بگذارد یا در رادیو شنیده اند که این داروها عوارض دارد . اتفاق داروهای ضدچربی داروهای بسیار مفیدی برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی و تنگی عروق قلب هستند . الان در آخرین مقالات توصیه می شود که این داروها در مواردی که لازم است مصرف بشود . افرادی که چربی خون شان بالاست ، افرادی که در معرض بیماریهای قلبی عروقی هستند یعنی فردی که دیابت دارد ، علی رغم اینکه هنوز بیماری قلبی و عروقی ندارد توصیه می شود که اگر چربی او طبیعی است قرض ضد چربی مصرف کند . در بیمارانی که مستعد بیماریهای قلبی و عروقی هستند مثل بیمارانی که نارسائی کلیه دارند و کراتینین آنها بالای 1/5 میلی درصد است توصیه می شود که بطور مرتب از داروهای ضد چربی استفاده کنند . الان دامنه ی مصرف داروهای ضد چربی علاوه بر افرادی که چربی خون شان بالاست افرادی که در معرض تنی عروق کرونر هستند افراد با ریسک بالا هستند و هنوز بیماری قلبی و عروقی را ندارند و برای پیشگیری باید قرض ضد چربی را مصرف کنند . زیرا هر چه کلسترول ال دی ال پایین تر بیاید برای انسان مفیدتر است . چون ساخت فیزیولوژی بدن انسان این جوری که امروز هست نبوده است . وقتی ما انسان اولیه را بررسی می کنیم می بینیم که انسان اولیه عمدتا گیاهخوار بوده است . و کلسترول ال دی ال او بیست بوده است . اینکه ما می گوییم زیر صد طبیعی است و بالای صد غیر نرمال است چنین چیزی وجود ندارد . ما فکر می کنیم که هر چه گلسترول پایین تر بیاید بهتر است . در مورد افرادی که تنگی عروق کرونر ندارند ولی زمینه فامیلی دارند یعنی پدرشان زیر سن 65 سالگی سکته کرده است یا برادر و مادر و خواهرشان این طور بوده اند ، ما به اینها ، خانواده هایی با ریسک بالا می گوییم . متخصصین قلب یک جدولی دارند که تعیین ریسک می کنند . اگر ما تعیین ریسک بکنیم و بگوییم که احتمال سکته ی قلبی و تنگی عروق کرونر در یک فرد در طی ده سال آینده بیش از بیست درصد است . این افراد حتی اگر چربی خون شان هم عادی باشد باید از داروهای ضد چربی استفاده کنند . داروهای جدیدی آمده است که این برای افرادی است که اچ دی ال پایین دارند . ما به چربی خوب اچ دی ال می گوییم . اگر چربی خوب زیر 45 میلی گرم باشد ما می گوییم که چربی او کم است و این افراد مستعد تنگی عروق کرونر هستند . ما دارویی برای افزایش چربی خوب خون نداشته ایم و ما می گفتیم که برای افزایش اچ دی ال از ورزش استفاده کنید و میوه های تازه مصرف کنید . اینها موثر است . الان داروی جدید آمد که هنوز به ایران نیامده است که با این دارو می شود اچ دی ال را هم افزایش داد . و از این طریق ریسک بروز بیماری قلبی و عروقی را کاهش داد .
سوال – در مورد داروی کیوتِن چه توصیه هایی دارید ؟
پاسخ – معمولا از هر سه بیمار یکی می پرسد که داروی کیوتن بخورم ؟ آیا موثر است سا خیر ؟ مصرف داروی کیوتن هنوز ثابت نشده که می تواند جلوی بیماری قلبی و عروقی را بگیرد خصوصا که این دارو عوارضی دارد و این دارو بدون عارضه نیست . می تواند عوارض کبدی یا سردرد ایجاد کند و می تواند با داروهای دیگر تداخل داشته باشد . مثلا در فردی که وارفارین می خورد برای اینکه خونش رقیق بشود می تواند اثر این دارو را کم کند . یا کسانی که داروی ضد دیابت می خورند ممکن است که این دارو در کنترل قند آنها مشکل ایجاد کند . اگر بیماری خودسرانه این دارو را مصرف کند برایش مشکل ایجاد خواهد شد . اگر پزشک خودش این دارو را صلاح ببیند تجویز می کند . الان جنبه ی تجارتی دارو از اثراتش بیشتر است .
سوال – در مورد کلسیم های خوراکی توضیحاتی بفرمایید .
پاسخ – این داستانی است که در مجمع علمی خیلی سر و صدا کرده است . ممکن است که فردی باشد که کمبود ویتامین D داشته باشد ، این مشکلی ندارد و آمپول ویتامین D می زند و کمبود ویتامین D در او جبران می شود. درکشور ما کمبود ویتامین D خیلی شایع است . خصوصا در کشور ما در خانم ها کمبود ویتامین D خیلی شایع است . گاهی اوقات ما افرادی را داریم که ویتامین D خون شان کافی است مخصوصا در خانمها و اینها برای جلوگیری از پوکی استخوان بطور روتین کلسیم به تنهایی یا همراه با ویتامین D مصرف می کنند . در بیست روز گذشته خبری منتشر شده که مصرف کلسیم به تنهایی یا همراه با ویتامین D ممکن است که باعث رسوب کلسیم در رگ های قلب و عروق کرونر بشود و متاسفانه ریسک بروز سکته های مغزی و سکته های قلبی را افزایش می دهد . این خبر ممکن است که برای بعضی ها نگران کننده باشد . بسیاری از پزشکان روماتولوژی و غدد دارند این را تجویز می کنند . حالا بیماران باید چکار بکنند ؟ آیا باید قرص کلسیم و ویتامین D خودشان را قطع کنند ؟ خیر . در آخرین توصیه ای که فعلا می شود این است که اگر فردی ریسکش در بروز بیماریهای قلبی زیاد است مثل اینکه دیابتیک است یا نارسائی کلیه دارد یا تنگی عروق کرونر دارد ، داروی کلسیم و ویتامین D مصرف نکند . و از منابع طبیعی برای تامین کلسیم و ویتامین D استفاده کند مثل لبنیات کم چرب ، ماست ، پنیر و شیر . در کارهای تحقیقاتی ما می بینیم که خیلی اوقات باید به طبیعت برگردیم و قدر آنرا بیشتر بدانیم .
سوال – چه پیشرفت هایی در زمینه ی دارویی در بیماری قلبی صورت گرفته است ؟
پاسخ – داروهای جدیدی که در زمنیه بیماریهای قلبی و عروقی آمده متعدد است و پیشرفت علمی خیلی سریع است . من درباره ی چند تا دارویی که انقلابی در بیماری های قلبی و عروقی بپا کرده اند توضیح می دهم که بسیار موثر هستند . یکی از داروهایی که بطور روتین سالهاست در بیماری قلبی و عروقی استفاده می شود داروی ضد انعقادی وارفارین است . در کسانی که دریچه های مصنوعی دارند یا نامنظمی های ضربان قلب دارند و مستعد ایجاد لخته هستند ما بصورت روتین به آنها وارفارین می دهیم و این افراد باید مرتب آزمایش پی تی بدهند و هر چند هفته یک بار پی تی شان را تنظیم کنند . این کار مشکلی هست و بیمار باید مرتب این کار را انجام بدهد . داروی جدیدی بنام دابی باترال باید آمده است که الان دارد استفاده می شود ودر خیلی از موارد این دارو می تواند جایگزین وارفارین بشود . و خوبی اش این است که نیاز به آزمایش پی تی ندارد . بدون آزمایش بیمار می تواند روزی دو تا از این قرص ها را بخورد و این قرص می تواند خاصیت ضد انعقادی لازم را ایجاد بکند . داروی بعدی در بیمارانی موثر است که تنگی عروق کرونر دارند که سینه شان تنگ می شود یا نفس شان می گیرد و به درمان های روتینی که ما به آنها می دهیم جواب نمی دهد .این دارو بنام رانولازین است که داروی موثری در تنگی عروق کرونر است و امیدوارم که وارد بازار ایران هم بشود . البته این دارو در کشورهای غربی استفاده شده و عوارض مهمی هم ندارد . مکانیسم اثر آن با داروهای معمولی که داریم فرق می کند . یعنی از طریق دیگری باعث گشاد شدن رگهای قلب می شود و موثرتر است . داروی بعد که داروی بسیار خوبی است و هنوز به ایران نیامده است داروی ایووراوین است که در بیمارانی که نارسائی قلبی و تپش قلب دارند داده می شود که عوارض آن هم خیلی کم است . این سه تا دارو در درمان بیماریهای قلبی نقش کلیدی دارند و برای بسیاری از بیماران قلبی می تواند مفید باشد .
سوال – من چهار سال است که فشار خون دارم . دکتر گفته که من نارسائی قلبی دارم . لطف کنید در این مورد توضیحاتی بدهید .
پاسخ – نکته ی مهم در درمان بیماری فشارخون این است که بیمار علاوه بر درمان دارویی درمان غیر دارویی را هم به موازات آن اجرا کند که یکی کاهش وزن ، ورزش منظم و نخوردن نمک است و با دارو فشار او به حد مناسب برسد . در قدیم ما فکر می کردیم که اگر بیماری که داروی فشار خون می خورد اگر فشارش هم چهارده بشود خوب است ولی الان هدف درمانی فشار خون این است که دوازده روی هشت یا کمتر را داشته باشیم و بیماری که داروی ضد فشار خون را می خورد باید تا آخر عمر دارو را بخورد و این طور نیست که وقتی فشار خونش خوب شد دارو را قطع کند . چون فشارخونش دوباره شدیدا افزایش پیدا می کند .
سوال – در مورد ایست قلبی و پیشرفت هایی که در دستگاهها و داروهای آن انجام شده توضیحاتی بدهید .
پاسخ – خیلی از بیمارن قلبی در خارج از محیط بیمارستان دچار ایست قلبی می شوند .بیماری که تنگی عروق قلب و نارسائی دارد یا باطری قلبی دارد ، این افراد ممکن است زمانی که در محل کارشان یا در خیابان هستند دچار ایست قلبی بشوند و معمولا نتایج درمان در مورد ایست قلبی در محیط خارج از بیمارستان خوب نیست . موثرین روش درمانی در ایست قلبی این است که ما سریعا به اینها شوک الکتریکی بدهیم تا بیمار به حالت طبیعی برگردد . اگر کسی در بیمارستان ایست قلبی بشود این امکان هست ولی در محیط خارج از بیمارستان چیزی که از چند سال قبل در کشورهای غربی بوده است و الان هم روی آن تاکید می شود دستگاههای الکتروشوک اتوماتیک است . این دستگاهی است که برای استفاده از آن نیاز به آموزش نیست و نیاز نیست که فرد کادر پزشکی باشد و افراد معمولی هم می توانند از این دستگاه استفاده کنند . این دستگاهها در ویترین های خاصی گذاشته می شود . در فرودگاهها ، کتابخانه ها ، مدارس و دانشگاهها .این دستگاه گران هم نیست و اگر کسی آنجا ایست قلبی کرد بلافاصله آن دستگاه را روی سینه ی بیمار می گذارند و دستگاه تشخیص می دهد و می توانیم شوک بدهیم و فرد را به زندگی برگردانیم . جای این کار در کشور ما خالی است . این کار را باید وزارت بهداشت و درمان انجام بدهد و در بعضی از کشورها شهرداری ها این کار را انجام می دهند .اگر کسی در مترو ایست قلبی بکند نمی تواند هیچ کاری برای او انجام داد زیرا اگر بیش از پنج دقیقه بگذرد بیمار برنمی گردد . وجود این دستگاه می تواند بسیاری از انسانهایی که دچار ایست قلبی در خارج از بیمارستان می شوند را به زندگی برگردانند .
سوال – در مورد اِستِنت ها یا فنرهایی که برای باز نگه داشتن عروق قلبی هستند توضیحاتی بفرمایید .
پاسخ – فنرهای داخل کرونر یا اسنتت ها یک انقلابی در درمان بیماری های کرونر بود . در افرادی که دچار تنگی عروق کرونر می شوند ، می شود با بالون آن رگ را باز کرد وبرای اینکه آنجا دوباره تنگ نشود ما یک استنت در آن قسمت می گذاریم . استنت هایی که در چند سال اخیر آمد استنت هایی بود که آغشته به دارو بود . استنت هایی بودند که احتمال تنگی مجدد در آن محل را کم می کردند چون وقتی ما در آن منطقه فنر می زنیم احتمال این هست که دوباره داخل فنر تنگ بشود و این استنت های جدید احتمال تنگی مجددشان کم بود ولی قیمت این استنت های جدید که در ایران هم استفاده می شود ، چند برابر استنت های معمولی بود . این مسئله عنوان بود که برای همه بیماران استنت های گران قیمت گذاشته بشود . ولی تحقیقات جدید نشان می دهد که در مواردی که استنت گذاشته می شود اگر قطر رگ بیشتر از سه میلی متر باشد بین استنت های دارویی و استنت های غیر دارویی تفاوتی در نتیجه ی درمانی نخواهد بود . پس مردم فکر نکنند که هر چه استنت های قلبی گرانتر باشد بهتر است . ممکن است که برای یک بیماری با شرایط خاص و سایز رگی که وجود دارد استنت ارزان برای او مناسب تر باشد . در تنگی عروق کرونر پزشک باید برحسب سایز رگ باید تصمیم بگیرد که چه استنتی را برای بیمار بگذارد .
سوال – در مورد تعویض دریچه از طریق رگ توضیحاتی بفرمایید .
پاسخ – یکی از روش های انقلابی در درمان بیماریهای عروقی تعویض دریچه از طریق رگ است یعنی از طریق آنژیو می توانیم دریچه ی رگ را عوض کنیم . این قبلا در رویای ما بود ولی تکنولوژی چنین چیزی را در اختیار ما قرار داده است . ما در بیمارانی که تنگی شدید دریچه ی آئورت دارند ، ما می توانیم با بالون آن دریچه را باز کنیم و دریچه ی مصنوعی را از آن قسمت توسط کتِتِر بگذاریم و نتایج آن بسیار خوب بوده است . در کشور ما هم از سال گذشته این عمل شروع شده است . ما در کنگره قلب و عروق که در خرداد ماه خواهیم داشت مواردی بصورت زنده پخش خواهیم کرد . خیلی از بیماران هستند که نارسائی دریچه ی میترال دارند و بعضی ها هم تنگی دریچه ی میترال دارند . ما از سالها قبل تنگی دریچه را با بالون باز می کنیم ولی در مورد نارسائی دریچه ی میترال روش جدیدی آمده است . امیدواریم که این روش هم به ایران بیاید . با کتتر می توان دریچه ی را بطور بسته ترمیم کرد . الان ما به سمت اعمال جراحی بسته می رویم . پرفسور رنجبر بیست سال پیش می گفتند که در آینده جراحی بازقلب برداشته می شود و فقط پیوند باقی خواهد ماند و باز کردن رگ ها و تعویض دریچه ها بصورت بسته انجام خواهد شد .
سوال – خواهر من چند روز پیش یک حالت سستی و بی حالی در بدن خود احساس کرد . به پزشک مراجعه کردند گفتند که باید اکو انجام بگیرد . بعد از آن گفتند که دریچه ی قلب ایشان به طور مادرزادی گشاد است . می خواستم در این خصوص توضیحات بیشتری بدهید .
پاسخ – در خصوص نارسایی دریچه ی میترال خیلی مهم است که نارسایی در کدام دریچه باشد . احتمالاً دریچه ی میترال ایشان نارسایی دارد . همچنین مهم است که شدت نارسایی چقدر باشد . اگر این نارسایی در دریچه ی میترال و دریچه ی آئورت باشد و خفیف باشد نیاز به کار خاصی ندارد . توصیه می کنیم که این افراد در کارهای دندان پزشکی اعم از جرم گیری ، کشیدن و پرکردن دندان و ایمپلنت دندانی قبل از آن آنتی بیوتیک مصرف کنند . که این دریچه دچار عفونت نشود . ولی اگر نارسایی دریچه براساس اکوکاردیوگرافی شدید باشد ممکن است درمان جراحی و یا درمان های بسته برای آن نیاز باشد . در مورد ایشان خیلی مهم است که از پزشک خود بپرسند شدت نارسایی به چه میزان است . اگر نارسایی خفیف باشد که مشکلی نیست . در صورتی که نارسایی خفیف باشد دارویی داده نمی شود . اگر نارسایی شدید باشد از دارو استفاده می کنیم . اگر قلب به مرحله ای برسد که ما فکر کنیم عضله ی قلب در حال خراب شدن است آن موقع تعویض و یا ترمیم دریچه را توصیه خواهیم کرد .
سوال – سلول های بنیادی چه جایگاهی دارند و آخرین نتایج سلول های بنیادی در خصوص بیماری های قلبی و عروقی چیست ؟
پاسخ – در مورد سلول های بنیادی الان تکلیف مردم مشخص نیست . فقط زمانی که نزد ما می آیند می پرسند که ما می توانیم از آنها استفاده کنیم . یک امید وافری در بیماران و خانواده های آنها در خصوص سلول های بنیادی وجود دارد . گاهی اوقات با تبلیغاتی که کرده می شود به این مسئله دامن زده می شود . اگر این مسئله را در یک محیط علمی بحث کنیم، سلول های بنیادی یک رشته ای است که روبه پیشرفت است و آینده ی پزشکی است . اما الان ما در کجا قرار داریم ؟ در مورد سلول های بنیادی و استفاده ی آن در بیماران قلبی مانند نارسایی قلبی و یا سکته های قلبی ، این کار چندین سال است که بصورت تحقیقات در دنیا شروع شده است . خوشبختانه در کشور ما در سال هشتاد و سه این کار در مورد بیمارانی که سکته ی قلبی کرده بودند شروع شد . ولی الان ما در کجا هستیم ؟ با سلول های بنیادی که در کشورهای مختلف و در مراکز مختلف استفاده شده است هنوز ما نتیجه ی مطلوب را در بیماری های قلبی و عروقی نگرفته ایم . در بهترین شرایط استفاده از سلول های بنیادی صرفاً توانسته است وضعیت عضله ی قلب را پنج درصد بهتر کند . مشکلی که وجود دارد این است که چه این سلول های بنیادی از مغز استخوان برداشته شده باشد و چه از بافت چربی برداشته شود . از طریق رگ وارد عضله ی قلب شود و یا بصورت باز به داخل عضله ی قلب تزریق شود ، آن سلول ها تبدیل به عضله می شوند. ولی اینکه به صورت یک توده ی عضلانی واحد تبدیل شود و بتوانند قلب را تقویت کنند ،هنوز علم به آنجا دست پیدا نکرده است . ما امیدوار هستیم در آینده این اتفاق بیفتد . ولی در حال حاضر ما به بیماران عزیز و خانواده ی آنها هنوز استفاده از سلول های بنیادی را برای درمان نارسایی های قلبی و سکته های قلبی توصیه نمی کنیم . کار فقط تحقیقاتی است . ممکن است یک یا دو مرکز در ایران هم این کار را بکنند ولی مریض هایی که وارد این درمان می شوند باید بدانند که این کار تحقیقاتی است . ممکن است در این بررسی به نتیجه ای هم نرسند . ولی من نمی خواهم امید واهی به مردم بدهم و در سال های آینده احتمالاً خبرهای بهتری خواهیم شنید .
سوال – هرچند وقت یک بار من یک تپش قلب شدید می گیرم . این تپش قلب من را خیلی نگران می کند . چشم من سیاهی می رود و یک حالت سرگیجه ی کوتاهی هم دارم . خیلی نگران می شوم شروع به راه رفتن می کنم . قرص می خورم و کم کم آرام می شود . بیماری قلبی در خانواده ی ما ارثی است . برادر و خواهر من هم به این بیماری دچار هستند . دریچه ی میترال آنها مشکل دارد . الان من این سوال را دارم که باید به پزشک مراجعه کنم یا اینها تیک های عصبی است ؟ من پنجاه و یک سال دارم . تپش قلب من به صورتی است که مثلاً چند شب پیش با تپش قلب شدید از خواب بیدار شدم و دیدم که کاملاً عرق کرده ام . این حالت نیم ساعت طول می کشد اما یک دفعه با خوردن قرص و راه رفتن خوب می شود .
پاسخ – تپش قلب یک مسئله ی خیلی شایعی است . در یک فردی که حال او خوب است و مشکلی ندارد یک دفعه قلب شروع تند زدن می کند . ممکن است این حالت چند دقیقه و یا حتی تا چند ساعت هم طول بکشد اما یک دفعه خوب می شود . ما اول فکر می کنیم که در قلب این فرد یک مشکلی وجود دارد . ممکن است این فرد دچار آریتمی یا نا منظمی ضربان قلب باشد . بنابراین در مورد این خانم حتماً نیاز به بررسی است که ببنیم نوار قلب ایشان در زمان تپش قلب چه تغییری را نشان می دهد . من به ایشان توصیه می کنم که به یک متخصص قلب مراجعه کنند . یک دستگاهی است که شبیه یک رادیو کوچک است به ایشان بسته می شود و این دستگاه بیست و چهار ساعت تا چهل و هشت ساعت نوار می گیرد . اگر ببینیم هم زمان با تپشی که ایشان دارند ضربان قلب ایشان تند است و بین صدو پنجاه تا دویست است ، این بیماری است و باید درمان شود . ولی اگر در آن موقع ضربان ایشان نرمال باشد می توانیم بگوییم این یک حمله ی اضطرابی است و باید اضطراب ایشان درمان شود .
سوال – لطفاً درخصوص کاربرد لیزر در بیماری های قلبی و عروقی توضیح بفرمایید.
پاسخ – از سال ها قبل استفاده از لیزر در بیماری های قلبی و عروقی مطرح بوده است . اولین باری که لیزر استفاده شد برای باز کردن تنگی های عروق کرونر بود . مانند روش بالون یا آنژیو پلاستی ولی متأسفانه استفاده از لیزر برای باز کردن عروق کرونر نتایج خوبی نداشت . به این دلیل که لیزر باعث می شد جدار عروق کرونر بسوزد در نتیجه بعد از یک مدت مریض در همان محل دچار تنگی می شد . بنابراین ما الان از لیزر برای باز کردن رگ های کرونر استفاده نمی کنیم . الان از لیزر برای باز کردن رگ های محیطی استفاده می شود . برای مثال فردی است که رگ های پای او تنگ شده از لیزر استفاده می کنیم و نتایج خوبی دارد . دومین مسئله ای که خیلی استفاده دارد در مریض هایی است که تنگی شدید و منتشر عروق کرونر دارند . به صورتی است که نمی توانند عمل شوند یعنی رگ ها مناسب برای عمل و بای پس نیست . همچنین نمی توانند بالون شوند یعنی جای بالون مناسبی نداردوعلی رغم داروهایی که می خورند به آنها نیز جواب نمی دهند . معضل بسیار بزرگی است . مریضی است که با کوچکترین فعالیت درد دارد یا نفس او تنگ می شود . الان روش لیزری که وجود دارد این است که می توان با استفاده از لیزر در مناطقی از عضله ی قلب که خون نمی رسد کانال هایی را ایجاد کرد . به مرور زمان این کانال ها به کانال هایی شبیه رگ های قلب تبدیل می شود و به آن منطقه خون می رساند. به این روش TLMR می گویند . یعنی ما با استفاده از لیزر در عضله ی قلب ایجاد رگ می کنیم . خوشبختانه مبتکر این عمل در دنیا که قبلاً در دانشگاه میلواکی آمریکا بودند ایرانی هستند والان نیز در ایران به سر می برند . و این کار را در مریض های ما که به درمان های معمول جواب نمی دهند انجام می دهند و این روش نوینی است که می تواند در این مریض ها استفاده شود .
سوال – آیا مصرف کپسول امگا3 باعث افزایش چربی خون می شود یا خیر؟
پاسخ – مصرف امگا 3 باعث افزایش چربی خون نمی شود . این قرص در پیشگیری از تنگی عروق کرونر موثر است . توصیه می شود که برای پیشگیری از آن استفاده کنند . بنابراین این قرص باعث چربی خون نمی شود حتی ممکن است چربی خون را کاهش دهد و مفید است . ولی این دوزی که در ایران مصرف می شود یعنی یک قرص در روز ، دوز کمی است . این قرص اگر بخواهد نقش پیشگیری در تنگی عرق کرونر را داشته باشد حد اقل باید سه عدد در روز مصرف شود .
سوال – برای کاهش چربی خون آیا داروهای گیاهی مفید هستند یا خیر؟
پاسخ- برای کاهش چربی خون داروهای گیاهی تأثیر چندانی ندارند . یک قرص گیاهی که آنتوم است عمدتاً برای تری گلیسیرید موثر است . ولی روی کلسترول تأثیری ندارد . بنابراین اگر واقعاً می خواهیم چربی خون را پایین بیاوریم بایستی از داروهای شیمیایی استفاده کنیم .
سوال – من الان هشت سال است که ناراحتی قلبی دارم . سه عدد از رگ های من گرفته است . یکی از آنها را سه سال پیش فنرگذاشتم ولی الان باز هم درد دارم . می خواستم بدانم عمل قلب بسته بدون اینکه قفسه ی سینه باز شود الان انجام می شود یا خیر؟ وقتی که راه می روم و یا مشکل عصبی پیدا می کنم درد قفسه ی سینه ی من خیلی بیشتر می شود . اخیراً آنژیو گرافی کرده ام و گفته اند که استنت من باز است. اما سه عدد از رگ های دیگر گرفته است که دو تا از آنها رگ اصلی است . در کمیسیون پزشکی گفتند که نیازی به بالون نیست و الان باید فقط دارو بخورم . با دارویی که می خورم کارهای روزمره خود را انجام می دهم اما چیزهای سنگین را نمی توانم بلند کنم .
پاسخ – از چند سال پیش روش هایی درخصوص عمل جراحی بسته برای رگ های قلب ابداع شد . این روش ها به این صورت است که از طریق سوراخ های ریزی که در جدار سینه ایجاد می شود رگ های قلب را پیوند می کنند و یا آنها را عوض می کنند . یا با برش های کوچک تر این را می توان انجام داد . در مطالعاتی که شده روش های روبوتیک هنوز برتری نسبت به روش های باز نداشته است . چون فضایی را که جراح می بیند و می خواهد عمل کند ممکن است نتایج خوبی نداشته باشد . بنابراین هنوز در خصوص بای پس عروق کرونر همان روش باز توصیه می شود . ولی روش بازی که به صورتی است که برشی که داده می شود کوچک تر است . خیلی از اوقات مریض دیگر بر روی پمپ نمی رود یعنی ایست قلبی نمی کند و در حالی که قلب در حال زدن است جراح پیوند را انجام می دهد . بنابراین اگر دکتر ایشان توصیه به عمل جراحی می کند با تکنیک های جدیدی که در مورد عمل جراحی وجود دارد، باید این کار را انجام دهند نگران نباشند .
سوال- مصرف قرص های چربی باید از چه سنی آغاز شود و آیا باید تا آخر عمر به طور مرتب از آنها استفاده کرد؟
پاسخ – مصرف قرص های چربی باید از زمانی آغاز شود که ما تشخیص دهیم چربی خون بالا است و در حدی است که باید قرص را شروع کرد . به طور مثال در فردی که نرمال است یعنی LDL کلسترول او زیر صد و سی است ما می گوییم خوب است ولی اگر این فرد دیابتیک باشد دیگر این مسئله مطرح نیست . یا در مورد فردی که تنگی عروق کرونر دارد . بنابراین براساس اینکه بیماری قلبی دارد ، دیابتیک است و یا کلیه ی فرد مشکل دارد تصمیم گیری برای شروع داروهای چربی به عهده ی پزشک خواهد بود . وقتی که ما قرص ضد چربی را شروع می کنیم اگر واقعاً با اندیکاسیون علمی شروع کنیم، باید تا آخر عمر مصرف شود .
سوال – آیا کسانی که به طور مداوم از آسپرین استفاده می کنند، خطر سکته ی قلبی به طور کامل در آنها رفع می شود؟
پاسخ – مصرف آسپرین یکی از راه های پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی است . ولی برای همه ی افراد توصیه نمی شود . ما معمولاً در آقایان بالای پنجاه سال که نرمال باشند توصیه می کنیم که آسپرین برای پیشگیری مصرف شود. در خانم ها معمولاً توصیه نمی کنیم مگر اینکه خانمی دیابت داشته باشد و یا فاکتورهای بروز تنگی عروق کرونر را داشته باشد . مثلاً اینکه سابقه ی فامیلی داشته باشد و یا فشار خون او بالا باشد و یا اینکه سیگاری باشد و یا دیابت داشته باشد . در این موارد توصیه می کنیم که یک آسپرین بچه بخورند . ولی این آسپرین که خورده می شود ریسک سکته های قلبی و مغزی را حدود بیست . پنج درصد کاهش می دهد . البته در علم پزشکی برای ما ده درصد هم مهم است . حالا بیست و پنج درصد خیلی مهم است . ولی بطور کامل نمی تواند از سکته ی قلبی و مغزی پیشگیری کند .
امیدوار هستم با تحقیقات جدیدی که در رشته ی قلب و عروق می شود و کنگره هایی که در کشورما برگزار می شود و تازه های بیماری های مختلف از جمله بیماری های قلب و عروق مطرح می شود، ما بتوانیم بیشتر و موثر تر در خدمت بیماران باشیم .


 


27863000 تلفن
30000314 پیام کوتاه
صفحه  740
سلامت باشید در پیام نما
صفحه 742
اسامی کارشناسان برنامه


مطالب مفید